Rusya Turunuzda Buraları Görmelisiniz

Vize sorunu olmadan doyasıya gezebileceğiniz Rusya'da hem kültürel mirasın hem de doğal güzelliklerin tadına varacak, sanatın mimaride ki en güzel halini göreceksiniz.

Yurtdışı turları arasında pek çok seçeneğiniz var bu anlamda gidilebilecek yerlerden bir tanesi de Rusya. Rusya için kapladığı alana baktığımız da 17 milyon kilometrekarelik dünyanın en geniş arazilerinden birisine sahip diyebiliriz. Üstelik toprakların büyük bir yarısı ormanlarla kaplı olması bu şehre olan ilgiyi de daha fazla artırmakta. Rusya’nın nüfusuna bakacak olursak 145 milyon diyebiliriz bu da bizim ülkemizden ciddi bir nüfus fazlalığına sahip olduğunu gösteriyor.  Rusya gerek tarihi gerekse turizm alanları bakımından dünyanın en gelişmiş şehirlerine sahip bu yüzden de güçlü bir turizmi var diyebiliriz. Rusya’da yüzlerce müze katedral, kale, meydan ve doğal alanlar mevcut bu anlamda Rusya turları her dönem ilgi odağı olmaktan kaçılmamıştır. Rusya’ya geldiğiniz de ilk yapmanız gereken St.Petersburg turuna çıkmak olmalı çünkü bu sayede gezebileceğiniz onlarca yeri görebiliyorsunuz. 

St. Petersburg denildiğinde önemli bir kültür merkezi olan Emtia müzesinden bahsetmeden geçmek elbette ki olmaz. Müze denilince Çariçe 2.Katherine akla geliyor. Müze de yaklaşık olarak üç milyon sanat eseri yer bulunuyor. Bu da dünyanın en büyük müzesi olarak kabul ediliyor.  Aslında müze içerisinde çok fazla sanat ederi olmasına karşın bunların yalnızca bir bölümü sergileniyor.   

Kremlin Sarayı

Rusya denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden bir tanesi Kremlin Sarayıdır. Dünyada nereye giderseniz gidin burayı da görmeniz gerekiyor. Burası saray diye biliniyor olsa da aslında şato demek daha doğru olacak. Devasa bir alana kurulu olan bu sarayın yapım tarihinin yaklaşık olarak 1482 yılında olduğu tahmin ediliyor. Kremlin şeklinde tabir edilen sarayın dünyaca ünlü bir yer olduğu ve tüm dünyanın yakından tanıdığını söyleyebiliriz.  Sarayın özelliğinden birisi de başkentin en merkezi noktasında olmasıdır. Burasının şöhretinin dünyaya yayılmasının nedenlerinden birisi de Rusya Devlet Başkanının ikametgahı olmasıdır. Kremlin sarayı için dünyanın en önemli siyasi noktalarından biri şeklinde tanımlama yapılabilir. Rus mimarisine bakarsak güzel örnekleri görebiliyoruz ancak kremlin sarayı Rusya’nın bir simgesi olarak bilinir. Rusya’ya gittiğiniz de ya da gitmek istediğiniz de gezi listenizin ilk sırasına kremlin sarayını eklemeyi unutmamalısınız.  
Rusya o kadar güzel ve tarihi meydanlarla dolu ki sanıyorum ki Kızıl meydan denildiğinde duymayan kalmamıştır.

Kızıl Meydan

Meydan UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor bu nedenle de ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Rusya ve başkentin kalbinin bu meydanda attığını söyleyebiliriz. Hem tarihi olması hem de turistik özelliği sayesinde buranın bir kesişim noktası olduğunu söyleyebiliriz. Dünya tarihine tanıklık etmiş bir çok olay bu meydanda yaşanmıştır. Örneğin mitingler, infazlar vs. gösterilebilir. Kızıl meydanın çok köklü bir tarihi var ve bu da 300-350 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor. Bu meydanın kiliselerle ve heykellerle çevrili olması günün her anında gezen turistleri görmenizi sağlıyor. Kızıl meydan yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Rusya giden birinin kızıl meydanı görmeden gelmesi çok mümkün değildir.
 

Lenin Mozoles

Lenin’i bilmeyenler için belirtelim. Sovyetler birliğinin kurucusudur ve ünlü bir liderdir. Lenin müzesi Kızıl meydan da bulunuyor. 12 metre yüksekliğinde olan bu mozole meydana geldiğinizde dikkatleri direk üzerine çekiyor. Kırmızı renkte olan mozolenin yanında aynı zamanda Josef Stalin, Ilya Zbarsky, Anna Ulyanova, Alexei Ivanovich Abrikosov gibi Rus devlet adamlarının mezarları da bulunuyor.

Peterhof Sarayı


Peterhof Sarayı ‘da Rusya’nın en büyük merkezlerden birisi olarak bilinen St. Petersburg’da yer alıyor. Burası için kendin değerli simgelerinden bir tanesi diyebiliriz. Oldukça görkemli olduğundan dolayı görülmesi gereken bir yer. Özellikle mimarisine bakacak olursak göz alıcı ancak bahçesi içinde aynı şeyi söylemek mümkün. Saraya gelen insanların en çok beğendikleri yer Saraya girerken bahçede yürüdükleri yol. Heykellerin arasından geçerek merdivenlere doğru yürümek sanıyorum ki pek çok insanın hayali. Sarayın kuruluşu 1703 yılına dayanıyor. Burası da UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor. Bu nedenle de mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisi diyebiliriz. 
 

Aziz Vasil Katedrali
Kızıl meydan denildiğinde aklınıza yalnızca boş ve büyük bir alan gelmemeli. Kızılmeydan da dik bir şekilde duran Rus harikası bir Katedral vardır. Burası 1555 yılında yapılmıştır. Kremlin sarayı ile manevi olarak eşleştirilir.  Yapıda 8 kubbe var ve müze olarak kullanılıyor. Kubbelerin özelliği ilk yapıldığı dönemde saf altından olmasıydı ancak sonrasında her kubbe farklı renklere boyanarak değiştirilmiştir. Dev bir yapı olması itibariyle görenlerin gerçekten büyülenmesine neden oluyor.  Katedral Rusya’nın en büyük dördüncü dini alanı olarak bilinir. Mimari Fransız olmasına karşın Neo-klasik izler hakim diyebiliriz. Katedralin bir yıl içerisinde yüzlerce ziyaretçi tarafından gezildiği biliniyor. Burası turistik açıdan mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Rus Devlet Müzesi
Rusya tarihe, sanata ve mimariye önem veriyor dedik ve bu anlamda Rusya devlet müzesi de mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Müze 1895 yılında inşa edilmiş ve o tarihten bugüne kadar da hizmet veremeye devam ediyor. Müze içerisinde Rus halkının değerli sanat ürünleri bulunuyor. Resim ve heykel koleksiyonları da oldukça fazla.  Müze her yıl yüzbinlerce sanatsevere kapılarını açıyor.
 Yukarı’ da Rusya’ya gittiğiniz de mutlaka görmeniz gereken yerler hakkında size bilgi vermek istedik.


Etiketlerİlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: