Makedonya’da Gezilecek Yerler Listesi

Bulgaristan, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk arasında her komşudan farklı kültürler almış ülke oldukça az bir nüfusa sahip olmaktadır.

Makedonya turu Balkan turları içerisinde en samimi ve renkli anlara sahne olacak gezi rotaları arasındadır.  Bazı ülkelerin atmosferi oldukça farklı ve kendinizi hiç yabancı hissettirmeden sizi direkt olarak içine çekmektedir. Makedonya tam bu tanıma uygun ve oldukça sıcakkanlı bir halka sahip olarak karşınıza çıkacaktır.

Kusursuz doğal güzellikleri, nice savaş görmüş ama yıkılmamış yapıları, savaş görse bile küllerinden doğal bölgeleri ile sizlere kucak açacak ülke içerisinde herkesin adını bilip hafızasına kaydetmek istediği birçok tarihi ve doğal güzellik de bulunmaktadır. Bu sebeple gezmeyi seviyor ve gezgin bir ruha sahipseniz Makedonya turu ufkunuzu daha da genişletecek ve sizleri kendine hayran bırakacaktır. Gelişmiş turizm ülkedeki halkın misafirperverliğinden asla bir şey kaybettirmediği içinde kendinizi sanki her zaman yaşadığınız bir coğrafyada gibi hissedeceksiniz. Tura çıkmadan önceyse mutlaka gezi rehberi oluşturmalı ve sizler için hazırladığımız Makedonya listesine mutlaka göz atmalısınız!

  • Üsküp

Makedonya başkenti Üsküp herkesin isim olarak bildiği ve merak ettiği Makedonya şehirlerinin başında gelmektedir. Merak edilecek kadar mükemmel olan şehrin içerisinde gezmeye başladığınızda tarihi olarak Osmanlı yerleşiminin hakim olduğunu görecek ve birçok heykelin göz alıcı tasarımına şahit olacaksınız. 1 gününüzü ayırıp şehri gezmeniz Üsküp için oldukça yeterli olacak ve Old Bazaar yani Türk Çarşısında oldukça keyifli alışverişler yapabileceksiniz. Kurşunlu han, Mustafa Paşa Camii ve Davut Paşa Hamamı da gezmeniz gereken diğer önemli bölgeler arasındadır. 500 yılı aşkın Osmanlı egemenliğinde olan Üsküp size tüm sıcaklığı ve samimiyetiyle kucak açacaktır.

  • Ohrid

Balkanlar dendiği zaman akla gelen en mükemmel şehirlerden biri olan Ohrid, Makedonya içerisinde oldukça turistik bir bölgedir. Ohrid Gölü etrafına konumlandırılmış olan şehirde UNESCO tarafından Dünya Mirasına alınan eski şehir yeri, Halveti Tekkesi ve Çar Samuel Kalesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındandır. Tabi ki Ohrid bunlarla sınırlı kalmayıp içerisinde 365’e yakın kilise barındırdığı için eğer vaktiniz varsa her yapıya vaktinizi ayırmanız gereken bir şehir olarak rehberinizde yer almalıdır.

  • Struga

Şiir festivali ve ünlü sanat geceleri ile ünlenmiş olan şehrin sokaklarında sanat var demek oldukça doğru bir tabir olacaktır. Ohrid Gölü kıyısına kurulmuş olan şehir sanat ve müzikle bu kadar iç içe olunca kafe, restoran gibi yerler de oldukça keyifli bir şekilde turistleri karşılamaktadır. 
Dirim Nehri ile ikiye ayrılmış Struga tüm bunların yanında mükemmel bir üniversite şehridir ve bu sebeple de dinamik gençleri geziniz boyunca görmeniz mümkün olacaktır.

  • Bitola

Birbirinden farklı kültürleri içerisinde barındıran Bitola Türkçe karşılık olarak Manastır anlamına gelmektedir. Ülkenin ikinci en büyük şehri olarak turistleri karşılayan şehir içerisinde gayet sakin bir tatil geçirmeniz mümkün olacaktır. Temiz ve nezih yapısıyla birçok diziye de ev sahipliği yapan şehir tarihi açıdan Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri liseyi okuduğu yerdir. Bu sebeple de Türkler açısından oldukça önemli manevi değere sahiptir. Makedonya gezinizde Bitola şehrine mutlaka zaman ayırmalısınız. Kurucumuzun okuduğu sokaklarda gezmenin vereceği mutluluk anlatılamaz kadar güzel ve anılarınız içinde önemli bir yere sahip olacaktır.

  • Tetova

Osmanlı’nın Balkanlarda en önemli merkezlerinden biri olan şehir Şar Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Nüfusun oldukça büyük bir kısmı Müslüman halktan oluşurken Pena Nehri kenarında konumlandığı için mükemmel manzarasıyla sizleri karşılayacaktır. Üsküp’ten oldukça kolay şekilde ulaşabileceğiniz şehir içerisinde birçok önemli mimariyi yakından inceleme fırsatı yakalayacaksınız.


Etiketlerİlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: