Karadağ’da Gezilecek Yerler Listesi

Az bir nüfusla yaşantısına devam eden Karadağ sayısız doğal güzelliği ile beton duvarlar arasından sıyrılmak isteyenler için harika bir gezi alternatifi olarak karşınıza çıkmaktadır.

Karadağ turları birçok doğal güzelliği gezginlere sunup tarihi yapılarını da başarılı şekilde yansıttığı için her dönem çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Montenegro adıyla da bilinen Karadağ, maviyle yeşilin birleştiği noktaların çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Adriyatik kıyısında adeta gizli bir cenneti andıran ülkede gezmeye başladığınızda farklı bir coğrafyanın ufkunuzu ne kadar genişletebileceğine tanıklık etmiş olacaksınız.

Körfez içerisinde yer alan Karadağ için yola çıkmaya hazırlanırken gezi rehberinizi oluştururken kendi zevkinize uygun bölgeleri tercih etmelisiniz zira ülke size birçok güzellik vaat edecektir. Bir yanda yeşilin her tonu varken ve sizin gezi süreniz kısıtlıyken yapılabilecek en akıllıca yöntem mantıklı bir liste hazırlayıp dolu dolu bir gezi geçirmek olacaktır. Bu sebeple sizlere yardımcı olmak adına bizler de Karadağ’a yakından baktık ve gezmeniz gereken önemli yerlerin altını listeler halinde bir kez daha çizdik. Başlıklara göz attığınızda gezi rotanızı daha kolay şekillendireceğinize emin olabilirsiniz.

  • Budva

Adriyatik’e açılan kapı olarak bilinen Budva kıyı şehri olmakla birlikte yeşilin her tonunu içerisinde barındırmaktadır. Doğa severlerin yüzünü güldürecek manzaralar sunan şehrin içerisinde doğal güzelliklerin yanı sıra şahane koylar ve plajlar da yer almaktadır. Gündüzü ayrı gecesi de oldukça dinamik geçen Budva’nın hediyelik eşyaları da kadınları sevindirecek derecede ünlü ve fazla olup kafelerde hediyelik eşya dükkanlarının arasında yer almaktadır. 
Bunların yanı sıra Sveti Stefan adında bir köyde Budva sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölge Casino Royale filmine de ev sahipliği yaparak ününe ün katmıştır. Karadağ turunuza başladığınızda Budva’yı aklınızdan asla çıkarmamanız gerektiği için listenizin üst sıralarına mutlaka yazmalısınız.

  • Kotor

UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan şehir Orta Çağ kasabalarını anımsatan bir mimariye sahiptir. Liman şehri olarak bilinen Kotor’da oldukça dar ve labirent sokaklar yer almaktadır. Bunun yanı sıra oldukça güzel kafeleri ve birbirinden muazzam yapıda olan kiliseleri de ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

  • Tivat

Mükemmel manzarasıyla sahil şehri olan Tivat Karadağ’ın zenginlikleri arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil panjurlu evleriyle tam filmlerdeki gibi kareler yakalayıp anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Kutsal heykeller ve çiçek adasını şehir içerisinde mutlaka görmeniz gerekirken Sveti Marko Adası’nda yer alan Clob Med barakaları da şehir içerisinde oldukça ziyaret edilen turistik bölgelerdendir. 
Küçük köyler açısından da oldukça zengin olan Tivat’ta yer alan Gornja Lastva köyü görkemli dans ve müziklerin yer aldığı birçok festivalle bilinmektedir. Bunların yanı sıra birçok plajı ile tatilcilere de göz kırpmaktadır. 

  • Perast

UNESCO koruması altında olan Perast, küçük bir kasaba olmasına rağmen oldukça etkileyici bir atmosferi bulunmaktadır. Baktığınız zaman bir yanda dağlar ve ormanın yeşilliğini görürken diğer yanda mavinin her donunu içinde barındıran turkuaz denizi görmüş olacaksınız. Bunların yanı sıra dar sokakları da Arnavut kaldırımı olup bazı bölgeleri merdiven haline getirilmiş vintage bir hava ile karşınıza çıkacaktır. 
Merkezinde bulundurduğu saat kulesini mutlaka görmeniz gerekirken plajlarında da mutlaka güneşlenmelisiniz.

  • Herceg Novi

Kanli Kula ile adını duyurmuş olan Herceg Novi, sahil şehridir ve Kotor Körfezi’nde yer almaktadır. Osmanlı yönetimindeyken yeni kale adı ile anılan ve sonraları Herceg Novi olarak bugünkü ismini almış şehirde birçok tarihi güzelliği ve önemli yapıyı görmeniz mümkün olacak. Mükemmel sokaklarında gezerken ise kendinizi tarih kokan bir şehrin içinde oldukça mutlu hissedeceksiniz.


Etiketlerİlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: