İsviçre’de Gezilecek Yerler Listesi

Resmi adıyla tanımlayacak olursak İsviçre Konfederasyonu batı Avrupa’da denize kıyısı bulunmayan bir yer. Genel anlamda bakacak olursak Avrupa’da halkın refah seviyesi yüksek olan en iyi ülkelerinden bir tanesi.

İsviçre denildiğinde akla ilk olarak Alpler geliyor dolayısıyla burasının doğa harikası bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Mükemmel bir coğrafya ’ya sahip bu nedenle de İsviçre turları yılın her mevsiminde tercih nedeni olabilecektir. Avrupa turları arasında en fazla tercih edilen olarak da bilinen ülkenin % 10’unu buzullar ve göller oluşturuyor. Bu anlamda uçaklı İsviçre turlarından herhangi birine katılarak bu eşsiz manzaraya şahit olabilirsiniz.
Yurtdışı turları arasında gidilebilecek pek çok ülke olabilir ancak İsviçre kesinlikle muhteşem bir otoyol ağına ve de şehir ulaşımında artık zirve yapmış bir noktada.
 

ZÜRİH 

Zürih Avrupa’da en temiz şehir hangisi denildiğinde parmakla gösterilebilecek olan şehirlerden birisi. Şehrin yüzölçümüne baktığınız zaman çok büyük olmasa bile dünya ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Burası için paranın başkenti demek doğru olacaktır. Dünyada bazı şehirler vardır ki oralarda yaşam standartları bir hayli yüksektir. Bu anlamda Zürih hedef gösterilebilecek ülkelerin başında geliyor.

BASEL 

İsviçre’de üç büyük şehirlerden bir tanesi. Ren nehrinin kenarında kurulmuş olan şehir coğrafi açıdan da oldukça güzel bir noktada. Şehir çok uzun yıllar boyunca ulaşımın merkezi olarak bilinmiş ve sakinliğini de her zaman korumuştur. Basel’i iki şekilde düşünebilirsiniz çünkü nehrin her iki kıyısında da kurulmuştur. Şehrin tarihi bir dokusu vardır. Şunu diyebiliriz ki mücevher değerinde bir şehir. 
 

CENEVRE 

Cenevre’yi sözleşmelerden çok duymuşsunuzdur. Bugün ülkemizde de Cenevre sözleşmesinden çok fazla söz edilmektedir. İsviçre’nin 2. Büyük şehridir. Cenevre için dünya üzerinde en pahalı şehirleri sıralayın derseniz 10. Olarak yazılabilir. Burası yılın her mevsiminde karla kaplı olarak bilinir. Gürültüden uzak ve sakin bir hayat istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Şehrin yarıdan fazla nüfusunu yabancılar oluşturuyor. Bu nedenle de kültür bakımından bir hayli çeşitlilik vardır. 
 

BERN

Bern dünya kültür mirası listesine girmiş şehirlerarasında ve koruma altına alınmıştır. Bern için dünyada yaşanılabilecek en güzel şehirleri sayın deseler ilk sıralarda sayılabilir. Kültür ve tarihe merakınız varsa sizi ziyadesiyle memnun edebilecektir. Şehirde ortaçağ kalıntıları bir hayli fazla. Üstelik burada Einstein’ın evini de görebilme şansına sahipsiniz. Şehirde gezerken tarihi çeşmeler ve tuğladan yapılmış olan evler size göz ziyafeti sağlayacak. 
 

LOZAN
İsviçre geneli itibariyle dingin bir ülke ancak Lozan gerçekten de sakinlik ve huzur arayanların adresi olarak bilinir. Burası için zenginler şehri tanımlaması da yapılır. Lozan’da üniversiteler ve sanat iç içedir. Şehrin içerisinde yeşil bahçeler öne çıkar. Lozanın farklı bir özelliği ise Şaraplarıyla ünlü olmasıdır. Notre Dame Katedrali gittiğinizde görülmeye değerdir.

LUZERN
Luzern şehri adını kenarındaki gölden alıyor. Şehrin orta çağdan kalmış olduğu biliniyor. Bu nedenle de tarihi bir dokuya sahiptir. Luzern’de çok sayıda konser ve sergi alanı vardır. Şehirde çok eski dönemlerden bugüne kadar uzanmış olan güzel yapıtlar yer alıyor. Luzern Alp dağlarına çıkmak isteyenlerin karşısına çıkıyor bu nedenle de turistik bir merkez denilebilir.  

ST. MORİTZ
Dünyada en ünlü ve güzel kayak merkezleri nerededir derseniz St. Moritz’i size gösterebiliriz. Coğrafi konumu sayesinde de yılın her mevsiminde karla kaplı ve kayak yapmak için çok sayıda turisti çekebiliyor. Güzel bir tatil geçirmek için ideal bir şehir olabilecek konumdadır. Şehirde kış sporları da düzenleniyor. 


Etiketler



İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: