İstanbul'dan Kaçmak İsteyenler İçin Harika Öneriler

Şehir hayatından biraz olsun uzaklaşmak ve doğayla baş başa huzurlu bir tatil yapmak için gerekenler bu yazıda! İstanbul'un çevresinde doğayla iç içe otellerden, Kastamonu'nun şirin otellerine uzanan bu keyifli yolcuğa birlikte çıkalım.

Büyük şehrin stresinden kaçmak ve biraz olsun nefes almak için, kısa süreli tatillerinizi değerlendirebileceğiniz birbirinden güzel otellerin yer aldığı şehirleri sizler için yazdım. İstanbul yakınlarında Büyükada, Ağva ve Şile gibi pek çok destinasyonu tercih edebilir ya da Kocaeli ve Eskişehir gibi daha uzak rotalara keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Buralarda sizi bekleyen birbirinden güzel ve şirin otelleri, bulunduğunuz yerin mimari ve tarihi özelliklerini aktarmaya çalışacağım. İstanbul Otelleri ve daha fazlası bu yazıda!

 

Plajları, tarihi evleri, ünlü dondurmacıları ve eşsiz manzarasıyla adaların en büyüğü olan Büyükada, hemen her mevsim tercih edilen yerlerden biridir. Özellikle de kış aylarında şehirden kaçmak isteyenlerin sıklıkla uğradıkları adalardan ilkidir. Muhteşem manzarasının keyfini doyasıya sürebileceğiniz Büyükada, uzun yıllar ulaşım zorluğu nedeniyle son derece ıssız günler geçirmiştir. İlk kez 1846 yılında İstanbul ile ada arasında vapur seferleri düzenlenmeye başlamıştır. 19.yüzyıl ve 20.yüzyılda adada yapılan köşk ve konaklar, Osmanlı ve Türk mimarisinin izlerini taşımaktadır. Adanın hemen her köşesinde rengarenk çiçeklerle örtülü konak ve köşkler bulunur. Adanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi, Lunapark Bölgesi'nde yer alır. Kilise, oldukça tepededir bu nedenle dik bir yokuş çıkıldıktan sonra ulaşılabilmektedir. Ancak bu yokuşu çıkmayı göze alırsanız sizi muhteşem bir manzara karşılar. 1905 yılında inşa edilen kilisede, tutulan dileklerin kabul olacağına inanılır. Kilise 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde özel ziyaretçilerini ağırlar. Çünkü Aya Yorgi Kilisesi, Efes yakınlarındaki Meryem Ana'nın Evi ile birlikte Hristyan alemi için iki önemli hac noktasından biridir. 23 Nisan tarihi Ortodoks inanışında, Yorgoların İsim Günü anlamına gelirken, 24 Eylül tarihi ise Azize Ayie Thekla'nın anıldığı özel bir gündür. Aya Yorgi Kilisesi'nin hemen yanında bulunan Yücetepe Kır Gazinosu ise hem dinlenebileceğiniz hem de bir şeyler atıştırabileceğiniz iyi bir durak. Üstelik buradan adaların muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. tırabileceğiniz iyi bir durak. Üstelik buradan adaların muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Büyükada Otelleri, doğayla iç içe ve plajlara yakınlığı nedeniyle sıkça tercih edilen otellerin başında gelir.

 

İstanbul'un bir başka önemli tatil adreslerinden Ağva ise yemyeşil doğasıyla büyüleyici köşelerdendir. Yemyeşil ormanlara, Göksu ve Yeşilçay nehirleri eşlik eder. Nehir kenarında yürüyüşe çıkabilir ve doğanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. İstanbul'un saklı cenneti olarak bilinen Ağva, Kilimli ve Kadırga koyları ile meşhurdur. Sakin denizi ve yumuşak kumlarıyla ziyaretçileri tarafından çok sevilen bu koyların çevresinde, piknik ve kamp yapabileceğiniz pek çok alan bulunur. Koyları keşfettikten sonra Ağva köylerini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Köyler, isimlerini Osmanlı döneminde bölgeye yerleşen Türkmen aşiretlerinden alır. Günümüze kadar ilk günkü gibi korunan bu köylerde keşif yapabilir, bölgeye ait özellikleri yerinde görüp deneyimleyebilirsiniz. Dilerseniz gezinize mağara ve şelaleri ekleyebilirsiniz. Ağva Otelleri''nde benzersiz bir tatil fırsatı yakalamak için bizi takip etmeyi unutmayın! 

 

Sanat güneşimiz Zeki Müren'in en çok sevdiği tatil köşelerinden biri olan Şile, Ağlayan Kaya Plajı ve Ayazma Plajı ile nam salmıştır. Mavi bayraklı olduğu söylenen plajlarıyla ünlü Şile, tatilcilerin sevdiği destinasyonlardandır. Pek fazla bilinmese de Şile'nin tarihi oldukça eskidir. Roma döneminden kalma eserlerin rastlandığı Şile'de görülmesi gereken pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. En çok ziyaret edilen yerler arasında olan Şile Kalesi ve Şile Feneri görülmeye değerdir. Şile'nin en yüksek kayası üzerinden bulunan fener, kıyı emniyetini sağlayan fenerlerden biridir. 156 yıllık bir tarihe sahip olan fener, Osmanlı döneminde yaptırılmıştır ve ilk zamanlarında 3 fitilli gaz lambası ile çalıştırılmıştır. Şile, aynı zamanda birbirinden güzel şelalere ev sahipliği yapmaktadır. Şile'ye gelmişken Değirmençayırı ve Şarlak şelalelerini görmeden ayrılmayın. Doğal ve tarihi güzellikleriyle Şile, harika bir tatil yapmak ve doğanın keyfini çıkarmak için ideal destinasyonlardandır. Şile Otelleri'nde huzurlu bir tatil fırsatını kaçırmayın, pişman olmayın! 

 

İstanbul'a yakınlığı nedeniyle sıkça tercih edilen yerlerden biri de Kocaeli''dir. İhtişamlı konakları, şirin köyleri ve birbirinden özel kaplıcalarıyla görülmeye değer yerlerden biridir. Eskihisar Köyü'nde yer alan Osman Hamdi Bey Müzesi, iki katlı ahşap bir konaktır. Yangın sonrası zarar görmüş olan yapı, ihtişamlı görüntüsüyle dikkat çekicidir. Ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in babasına ait olan köşkte, ressamın günlük yaşamına dair izleri bulabilmek mümkündür. Bir başka önemli yapı ise şehirdeki Saat Kulesi'dir. 2. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25.yılı kutlamaları nedeniyle yaptırılan kuledeki zarif süsleme ve sütunlar dikkat çekicidir. 13.yüzyılda inşa edilen Orhan Camii başta olmak üzere pek çok cami görülmeye değerdir. Kocaeli'nde tarihi güzellikleri keşfettikten sonra yolunuza Maşukiye ve Kartepe ile devam edebilirsiniz. Muhteşem doğasıyla oldukça etkileyici yerlerden biri olan Maşukiye ve Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe, Kocaeli'nde zaman geçirmek isteyenler için ideal adreslerdir. 

 

Şimdi de İstanbul'dan uzak rotalara göz atalım ve şehir dışında sizleri bekleyen birbirinden güzel duraklardan söz edelim. Çiğ böreği ile meşhur Eskişehir, meraklıları tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Eskişehir'deki ilk duraklardan biri ünlü Kentpark'tır. Türkiye'nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapan, Porsuk Çayı'nın kenarında bulunan Kentpark, şehirde ziyaretçi akınına uğrayan yerlerdendir. Eskişehir'de pek çok ilke rastlamak mümkündür. Kentpark kadar ilgi çekici bir başka yer de Sazova Parkı'dır. Masal Şatosu, Korsan Gemisi ve Japon Bahçesi gibi alanları bulunan park, halkın ve diğer şehirlerden gelen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri olma özelliği taşıyor. Sırada kentin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı var. Odunpazarı Bölgesi, Osmanlı sivil mimarisi olarak adlandırılan mimari örneklerle doludur. Birbirinden şirin bu evleri mutlaka görmelisiniz. Şehirde keşfedilebilecek o kadar çok yer var ki saymakla bitmez ama bunlardan birkaçı oldukça ilginizi çekebilir. Bunlardan biri olan Çağdaş Cam Sanatlar Müzesi, ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen müzelerden biridir. Birbirinden eşsiz cam örneklerinin sergilendiği müzeyi, mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemeyi unutmayın! Ayrıca Eti Arkeoloji Müzesi de oldukça ilgi çekicidir.

Şehrin stresinden arınmak ve doğayla baş başa huzurlu bir tatil için ideal olan bu adresleri değerlendirmeyi unutmayın! Tatilinize geç kalmayın! 

 

 


Etiketlerİlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: